Halloj
Att det är september nu märks på den kyliga och friska luften på kvällarna. Igår kväll när T kom hem från träningen och ytterdörren stod öppen en stund strömmade det underbar frisk luft in. Jag kände mig bara tvungen att ta på mig ett par tofflor och gå ut på framsidan och andas. Luften på höstkvällarna är så frisk. Den känns så ren och ny på något sätt, Ikväll ska jag ge mig ut och andas på kvällen en stund.
Luften på höstkvällarna är så frisk
Många pratar om den friska höstluften – men finns den verkligen på riktigt, eller är det bara kylan efter en varm sommar vi känner? Många säger att det går att känna i naturen att det är höst och genom ”höstluften”. Det är faktiskt sant det vi känner. Naturen den gör sig redo på nästa årstid och det doftar massor om det. När jag läste till barnskötare på gymnasiet fick jag lära mig på naturkunskapen att det kallas för förna. Då nya dofter som släpps från träden och marken. En del av dofterna kommer från smådjuren och bakterier som bryter ner årets döda löv och blommor. Så visst finns det en sanning om att det kan dofta höst.
Hösten en tid för nystart
Nystart med promisar eller en kortsväng på kvällarna bara för att få andas in den härliga luften kanske jag ska börja med. Igår kväll gick jag bara runt en liten kort stund i trädgården på framsidan och letade fina bilder att fota. Några blev allt lite höstmörker eller höstkväll över.
Dags att sätta fart och göra lite onsdag av denna dagen
Älskar denna svala luften som kommer nu! Äntligen kan man andas igen och man slipper svettas ihjäl 😛 Jag är iallafall en riktig höstmänniska haha
I morse då jag åkte till mitt barnbarn, upplevde jag precis det du beskriver här. Den goa friska luften. Fick stå och andas en bra stund
Javisst känner man att den är frisk på ett helt annat sätt! Finns mycket vackert att fota ute denna tid på året 🙂
Ja så underbart har också satt mig på balkongen och nästn fryser men det är så härligt
Ja de märks att hösten kommer smygandes nu. Även i solen känns de
Härligt med höst, även om sommaren är mysig den med..
Tycker att luften är riktigt frisk på hösten! Och dessutom blir det så vackert ute 🍁