Close to people who

Copyright 2026 All rights reserved

Hej 

Min sista dag eller kväll innan verkligheten tar vid igen på allvar. Det känns både skönt och bra. Spännande såklart men framför allt så tror jag på att det kommer bli bra. Men så kan det inte bli sämre än vad det var på min förra arbetsplats för där var en cirkus utav dess like. Close to people who vad då …som gör dig glad, lycklig och får dig att skina såklart.

Close to people who

Sista dagarna har varit lugna och sköna. Egentligen har jag eller vi inte gjort så mycket mer än att bara varit nära varandra och de som står oss nära. I torsdags kväll gick vi som vi nästan alltid gör när vi är på Haga. Runt runt och lite varstans eller dit andan tar oss liksom. Runt Bellevueparken i ett soligt krispigt och friskt Stockholm innan mörkret föll.

Små små tecken

I fredags gick jag runt en stund i Solletuna centrum medan Peter var på möte där ute. Alltså jag har nog inte varit i det centrumet på över 30 år med min gamla vän Linda. Det fick bli en kaffe på Gateau innan jag satte mig på en parkbänk och väntade på Peter. Helt plötsligt kom en vit fjäder och landade bredvid mina fötter. Tack för omtanken.

Vill ha Vill ha Nu

Härom kvällen gick jag och mötte Tilda på jobbet, Innan vi möttes hann jag gå runt och titta i butikerna. Alltså det är så mycket jag både vill och verkligen behöver nu.

Helgen i bilder

God mat. lata dagar, trädgårds häng och en runda i skogen. Ögonen går i kors och det blir inte bättre än så här. Sov gott. Vi hörs snart igen.

6 reaktioner till “Close to people who”

Lägg till din

  1. Så du har bytt jobb? Så tråkigt då det inte fungerar. Hoppas det kommer bli bra den här gången. Hur som helst. Härliga bilder du bjuder på som vanligt.

  2. Vilket sammanträffande, vi var i Sollentuna C igår. Har inte heller varit där på många, många år. Så spännande med ditt nya liv. Det kommer att bli så bra. Stort lycka till!

  3. Skönt att bara vara åxå. Mysigt att bara gå runt tillsammans. Haga verkar vara en så mysig park. Dem bruna skorna var mycket fina 🙂. Undra om fjädern var ett tecken 🙂.
    Så roligt med nytt jobb 😀. Lycka till!

    Ta hand om dig & va rädd om dig❣️🤗

Kommentera

Upp ↑