Copyright 2026 All rights reserved
Hej Hopp
Just nu sitter jag i soffan med volymrullar i håret. Ser lite smått knasig ut men det är ju så man ser ut nu för tiden om man ska vara trendig. För nu ska håret rullas upp i strumpor eller på såkallade rullar som ska ge volym. Rullarna var en av alla fina saker i min vinst från Cailap.
Annars så känns det som mina senaste dagar mest gått i god mat tecknet. Jag har ätit massor med galet god mat och samtidigt latat mig. Så idag blev det dags att få milen i benen igen.
Nu för tiden
I torsdags var våår tanke och plan att lyssna på Krunegård på Grönan. Ska jag vara ärlig så var vi faktiskt på väg när vi ångrade oss och klev av bussen halvvägs. Vi valde istället att slinka in på en pub och ta en öl istället. Vilket blev mysigt. Ofta är det ju de spontana tillfällerna som blir bäst.

F F F
I fredags var Peter på konferens och jag hade en hänga dag med två av mina juveler. William hade två lediga dagar i slutet av veckan så vi tog en promenad in till stan och lämnade Tilda på jobbet innan vi gick tillbaka till Vasastan. Vi smet in i Stockholm Ost&Chark vilken är en riktig pärla. Jag köpte med lite godsaker i fredagspresent till kvällen då Tilda och jag skulle ha myskväll med chark och smågodis.


Lunch på Cucina Povera
När vi blev lunchhungriga smet vi in på en Italienare Cucina Povera på Odengatan. Den ser väldigt trevlig ut och drar alltid en massa folk. Jag tog en pestopasta med pinjenötter vilka jag är duktigt svag för. Helt okej tyckte jag nog. Jag har lite svårt för när pastan är för aldente så den nästan fastnar på tänderna. Men jag klagar inte för den slank mer än gärna ner. Fredagsfirat på bäästa tänkbara sätt med Wille.

Tilda och jag hade verkligen en dunderkväll med så mycket gott framför Gyllene Tider filmen. Veckans fredagsfokus handlade om att mysa med dottern min.

Lilla i det stora
Helgen snurrade på den också och innehöll både latmask göra och en massa måste som det alltid gör. Det är ju det som kallas livet. Pizza i sängen är så himla bäst ibland.


Riktigt goda päron
Många steg blev det i mina ben igår. De behövdes verkligen. Jag längtar lite efter att komma tillbaka till gymmet och träna igen. Har lovat mig själv att köpa träningskort senast i slutet av oktober då livet snurrat igång i sin nya bana på riktigt.
Rundan ute på Haga igår var helt underbar, Frisk krispig luft som det så ofta är på hösten. 15 september är dagen då jag tillåter mig själv att erkänna att nu är det höst. Så har jag tänkt i många år nu. Att låta varje årstid få ha sin tid och inte springa i förväg liksom.
Vid ett av de gamla vackra husen på Solna sidan bjöds det på päron och självklart var jag inte den som är den utan tog ett. Jisses vilka goda, sådan vill jag ha på vårt landställe framöver.

Tack för fina vinster
Tack Tack Tack för mina fin fina vinster. En Kärscher fönsterputsare från Rent08 och spännande fina produkter från Cailap. Lilla julafton bara så där mitt i veckan i september var så roligt.





Du har tur i både spel och kärlek just nu. Härligt och blir så glad av att läsa det. Har en nedgående spiral och vill bara ta mig ur den 🙂 Vill skratta så tårarna rinner och bara leva.
Vad härligt du haft det och en massa god mat! Och vad roligt med vinsterna.
Tyvärr så förstår inte jag hajpen med strumpor i håret. Ta en lock tång & gör håret lockigt. Klart!
Gott att äta god mat. Oj! Det var spontant 😄. Men gott med öl.
Trevligt att umgås med dina barn. Gott med pesto pasta med William. Sen mysigt med chark bricka & Gyllene Tider filmen med Thilda 😊.
Aldrig ätit pizza i sängen. Gott med päron.
Skönt med rörelse & frisk luft.
Ta hand om dig & va rädd om dig❣️🤗
Gott, gott, gott, gott…ja allt verkade gott, mysigt och trevligt. Bra med mål med att ta tag i gymmet, själv hade jag 1 september men råkade bli en vecka senare men nu är jag på gång
Kram Kajsa
Oj, vilken fin vinst! Jo, den där träningen måste komma igång igen. Kroppen riktigt skriker efter den, ändå är steget dit såååå långt. Varför är motståndet så stort?
Ja oftast blir de spontana bäst kul el mysigt och bara gå in på en pub sådär 🙂