Foto: Copyright 2025 All rights reserved
Hej
Sjung om studentens lyckliga dagar och alla de andra orden eller så sparar jag dem. Hur som haver igår var en stor dag för oss på många plan. Största var helt klart att Tilda har tagit studenten. Precis som alla andra föräldrar till studenter säger funderar man på var tiden tog vägen. Hur kunde våra bebisar plötsligt ta studenten? Hur kunde de växa upp så fort
Tilda har tagit studenten
Nu så här dagen efter tror jag eller vet att Tilda är nöjd med dagen. Tänk att det gick få till en fin dag för henne trots allt. Stannar där känner jag men satan i gatan vad jag måste få eller fick en guldstjärna. Idag har vi en riktigt slö nybakad student här hemma med all rätt förstås.
Först var det samling inför utspring vid P A Fogelström där hon gått i tre år nu. Tilda har verkligen gått i en vacker skola uppe på Stigberget på Södermalm. Hon hade en grej som bara inte fick hända igår och det var att inte ramla i backen de sprang nerför vid själva utspringet. Även den grejen fixade hon utan fall.

Många många bilder blev det
Svårt att sammanfatta en dag med så många bilder och intryck åt alla håll. Jag är så tacksam för att min stjärna i livet stod vid min sidan hela dagen igår. Jisses vad jag älskar honom.
To my daughter
I may be your mom but I
am also your biggest fan
♥

Självklart åktes det studentflak
Flakoverallerna har spejats och även lilla jag fick skriva på den. Fantastiskt att se allas glädje när de dansade och festade runt på flaket.

Tårtkalas
Här hemma firade vi tårtkalas med min sida. När vi firat Tilda klart åkte hon vidare och firade med andra sidan i huset innan det blev studentfest med klassen igen.




Vilken härlig dag. Tycker det är väldigt tyst med studentfiranden här tyvärr. Älskar bilarna, visselpiporna och den höga musiken. Helt klart en stor dag och en milstolpe i varenda tonårings liv.
Sista ungen ut. Det är alltid lite speciellt. Nu är de lixom vuxna. En spännande tid väntar, men det är även lite oroligt såklart.
Åh så kul. Kommer ihåg ens egna student. Det var tider det. Grattis till henne och en stolt mamma 🤗