SM Guld och Tjejer värda Guld.

Tjingeling.

Glad och så nöjd trots att jag känner mig förkyld. Jag skyller min förkylning och min onda hals på det kalla rummet i natt. Nog om det för jag känner mig glad i alla fall.

Vilka tjejer jag fick hänga med.

Jag blev så glad över att jag fick umgås med Tilda, S och E på väg hem från Örebro. Vilka tjejer, värda Guld så fina och kloka! Så underbara och småbusiga med varandra och charmiga. Vi skrattade massvis och pratade även lite allvar och hemlisar. Stannade på Donken i Arboga och åt lunch tillsammans med en hel armé. Hela Donken var fylld av militärer som som också var hungriga och inte såg en dag äldre ut än min William.

11d

Jag som alltid köper Happy Meal fick en riktigt spännande bok om småkryp och myror. En perfekt bok för en förskollärare. Nu jobbar jag ju inte som det längre men jag blev glad och tyckte boken var en toppen bok. Snart kan ni fråga mig allt om myror och deras liv.

11e

AIK gjorde det tog SM GULD.

Ja, Jippi vad roligt att AIK tog guldet i år. Så himla roligt säger jag som varit AIK fans ända sedan jag flyttade hit 1993. Ena sonen är inne i stan för att ta emot spelarna och fira mera alla fans.

11a

Ha det bäst.

Puss.

12 reaktioner till “SM Guld och Tjejer värda Guld.

Lägg till din

  1. Grattis till vinsten får jag väl säga med lite bitter smak i munnen eftersom jag hejar på ett annat himmelsblått lag =) Nädå bäste man eller kvinna ska ha guld oavsett färg. GRATTIS till dina tjejer också.

  2. Jag är inte direkt något fotbollsfan men tyckte det var kul att det i alla fall var ett Stockholmslag som vann. 🙂
    Tycker det är så bra att det kommer böcker med Happy Meal nuförtiden! Mycket bättre än de flesta små plastleksakerna jag fick som barn.

  3. Vi var iväg och åt fars dag-burgare igår och på vägen hem så var matchen över. Barnen hoppade högt när det ramlade ute en klunga gul/svartklädda människor skrålandes SM-Guuuuuuuuuld 😂

  4. Vad skoj att AIK tog hem segern. Är inte något stort fan utav fotboll eller sport i sig. Men kan heja på fotboll när Sverige möter något lag utomlands! 🙂

  5. Soldater*, militär är själv yrket 🙂 Älskar när man får prata allvar med lite äldre barn/tonåringar, det är sååå intressant att höra deras perspektiv 🙂

Kommentera

Upp ↑

Upptäck mer från KAMILLAS KAMERA -

Prenumerera nu för att fortsätta läsa och få tillgång till hela arkivet.

Fortsätt läsa