Fina dagar i Småland

Copyright 2026 All rights reserved

Hej

Hemma igen efter några riktigt fina dagar i Småland hos mor och far. Vi har hittat på en massa skoj och försökt att väcka lilla Nybro som är en sovande stad. Tänk om någon verkligen vågade satsa och bjuda på lite klass, mys och hemma hos känsla. Inte en ända människa längs hela Storgatan klockan 22 en onsdag kväll var nästan lite kusligt. Lite som i en skräckfilm om jag ska vara ärlig.

Fina dagar i Småland

Åka bil i Smålands djupaste skogar i extrem hetta var inte så nice. Men är man nere så sällan så måste man bara göra det som ska göras. Vi började torsdagen med att åka runt runt och övningsköra innan det var dags att besikta bilen som hade fått körförbud när vi är i Grekland nästa vecka. Körförbud vill man ju inte hamna i särskilt inte sommartid när man vill fara och flyga huller om buller.

Bästa fyndet hittade vi redan första dagen granne med mamma och pappa. Två skåp till väggen mellan balkarna i vårt sovrum. Nu får vi hålla tummarna för att de kommer passa så som vi tänkt. Dessvärre tror jag att ena måste sågas ur lite för att passa framför ena fönstret. Men vad får man för 90 spänn styck frågetecken…knappt en lunch med ett glas vin.

Mot Huvudhult

Vi hämtade mamma och pappa och åkte mot Algutsboda kyrka för att lämna lite blommor på mormor och morfars grav. Himla tur att kyrkan var öppen så vi kunde smita in och svalka oss en stund innan vi åkte vidare mot Huvudhult.

 

Nybro levererade i torsdags

Vilken himla tur att Nybban kom igång lite i torsdags. Vi smet förbi Sportbaren och bokade bord till nattens match mot Japan. För visst tusan måste man heja i grupp och gå all in när vi är i VM.

Stora Hotellet i Nybro bjöd in till premiär för sin Grillbuffé i torsdags. Självklart var vi tvungna att prova vad de kunde hitta på. Vi hade det riktigt gott under de stora segel de hade över sin veranda. Maten var himla god tyckte flera av oss. Efter middagen blev det ännu mera kika runt i Nybro. För man eller jag vill ju visa my home town från sin bästa sida.

Ja jippi vi är vidare 

Så attans kul att gå på lokal i min lilla stad Nybro. Alltså hur kul och stort framför allt är det inte att vi Sverige är vidare i VM.


Öland tack 

Igår var vi över på min sommar ö när jag var var barn. Nu kanske jag skulle säga att jag väljer Gotland före Öland men det är ändå där jag tillbringat alla somrar från jag var fem till jag flyttade till Stockholm 1993. Nostalgi remember resa över bron till solen och vindarnas ö. Tack Öland du bjöd verkligen upp till dans.

Vi var på Möllstorp där jag var varje sommar från liten tös till 16 kanske. Det var mycket som ändrats såklart men vår plats var kvar. Egen brygga med både sol och bad. Vad kan man mera begära.

Kroppkakor till lunch på Arontorp såklart. Öland är ju kroppkakans land sägs det.

Borgholm – när jag var hos dig sist

När man bor i Småland eller Kalmar Nybro trakten då är man i Borgholm och festar på somrarna. Absolut firas midsommar där så var det i alla fall förr i tiden när jag bodde kvar i Småland.

Jag styrde bilen mot Borgholm där vi strosade runt och åt glass på Ölands glass såklart. Innan vi åkte till Nybro igen badade vi i Borgholm.

Frågetecken på denna syskonbild

Alltså denna syskonbilden är det inte någon annan än Rickard som får godkänt på. Helt klart en bild som jag inte godkände bror min ha hemma hos sig.  Sämsta syskonbilden på oss tre ever jag lovar och svär……

Skönt att komma hem

Kommentera

Upp ↑

Upptäck mer från KAMILLAS KAMERA -

Prenumerera nu för att fortsätta läsa och få tillgång till hela arkivet.

Fortsätt läsa