Copyright 2026 All rights reserved
Hej
Jag läste häromdagen inne hos Paula Rosas ett kul inlägg där hon tänkte vidare kring ett poddavsnitt hon lyssnat på med Ida Warg och Alexandra Nilsson. Där de diskuterade äktenskap och relationer och vad de delade med sin partner. Riktigt kul att lyssna på faktiskt. Tänk så olika lika vi alla tänker var min tanke. Viktigast att man få vara två hela individer som frivilligt flätar ihop sina liv. Att ha något eget, samtidigt som man har något gemensamt. Tänker att det egentligen inte spelar så stor roll vad man delar eller inte. Utan att jag varje dag väljer honom som min man i livet att vi väljer varandra varje dag även när det är knepigt i livet.

Flätar ihop sina liv
Warg berättade att hon och hennes man inte delade ekonomi, säng och kylskåp trots att de lever under samma tak. Nu lever jag och min älskling lite huller om buller liv fast vi oftast är tillsammans vi två. Gifta är vi inte heller ännu men vem vet vad framtiden utvisar. Många drömmar om framtiden har vi tillsammans men viktigast är nog ändå att vi planerar för en framtid tillsammans. Planen är ett boende i stan och köpa ett landställe eller husbåt när alla barnen är utflyttade. Boendet i stan har vi redan idag här i Vasastan uppe på taket. Vi vill ha ett ställe där alla våra sex barn med respektive och kommande barnbarn kan hänga och umgås med varandra i en salig röra.

Delar ♥
- Framtidsplaner – Vi delar många planer och drömmar om vår framtid tillsammans. Var vi ska bo hur vi ska leva. Vad vi vill uppleva och göra.
- Säng – Att krångla ihop sig innan man stänger sina ögon är så mysigt.
- Vardagen – Dela livet i stort och smått är viktigt för oss. Leva sida vid sida är grejen för mig.
- Värderingar – Att tänka lite lika kring de stora frågorna i livet tror jag på.
- Pratandet om allt och ingenting – Vi är nog bland de bästa i världen på att prata om allt eller ingenting hela tiden. Något som jag uppskattar så mycket. Skratta, busa och babbla om både stort och smått är något som vi delar eller gör hela tiden.
- Godispåsen – Aldrig har jag träffat någon som är en större gottegris än vad jag är förrän nu då. Godispåsen ska vara samma även om vi har olika favorit godis.
- AIK – Tur att vi hejar på samma lag så vi kan heja och sjunga samma sång på matcherna.
- Intressen – Intressen som både är lika och olika tror jag är viktigt. För man är alltid två personer i varje relation som möts. Ett av våra bästa val i livet just nu är våra gemensamma semester fredagar då vi båda är lediga och gör roliga bra saker tillsammans.

Delar inte ♥
- Tandborste – Tack och lov för det. Vet inte om jag är så sugen det.
- Ordning och reda – I ärlighetens namn är jag nog lite mer ordning och reda. Tur är väl det kanske…..
- Garderob – Nix den delar vi inte. Peter klär sig nästan alltid i svart. Inte för att jag är så färgglatt klädd men det händer relativt ofta.
- Kött ätandet – Jag är inte vegetarian men äter helst inte kött och inte alls sådant som är rött. Där delar vi inte samma smak.
- Alla intressen – Självklart bör man inte dela alla intressen eller jag menar nog att det är viktigt att man har sina egna och sitt eget liv också.
- Springet i benen – Jag är nog studsigare i benen, så har jag nog också ett släng av ADHD kanske. Kan är snabb som en raket och vill att saker ska hända gärna här och nu. Tur att Peter har ett lugn och kan plocka ner mig när jag springer iväg för fort.
- Snus – Vi delar inte heller snusande och tur är väl det. Två gånger i mitt liv har jag snusat och de gick det åt pipsvängen. Men så var det på den gamla goda tiden då allt snus var svart och läskigt.

Att vara i relation eller gift handlar inte om att bli en och samma person. Det handlar inte om att dela allt eller tycka lika och vilja samma sak. Utan om att välja varandra varje dag.



Fint & bra att ni har gemensamma drömmar det underlättar ju en del. Dela tandborste….. nej hahaha vem är sugen på det egentligen hahaha
ja alla har ju olika tankar hur en relation ska vara. Ändå viktigt att vara sig själv också. Man ska ju inte leva genom någon annan tänker jag. Min man blir alltid stött då jag säger att jag inte behöver honom 🙂 Vill ju inte ha någon jag behöver, utan någon jag vill ha och väljer 🙂
Samma värderingar är nog det viktigaste av allt och att man kan prata. Vi har varit tillsammans i 18 år nu och pratar fortfarande med varandra dygnet runt. Om allt och inget. Och skrattar. Det gör vi väldigt mycket. Visst är väl lediga fredagar en himla härlig grej!
Du har ett sunt tänk kring kärleks relationer 🙂.
Jag tror starkt på att man ska ha liknade värderingar om saker. Kan diskutera om saker.
Sen att man har olika intressen. Men åxå samma.
Att man mår väldigt bra & trivs väldigt bra med varandra. Att man känner ett lugn när man åker hem.
Att man har roligt tillsammans.
För mig är att dela sängen en självklar grej. En trygghet.
Du hade mycket bra punkter 👍.
Ta hand om dig & va rädd om dig❣️🤗