Foto: Copyright 2025 All rights reserved
Hej
Godmorgon på er alla fina. Nu var eller är det semester igen för mig efter att jobbat denna veckan. Ni vet ju att jag är ledig på fredagar därav gick jag på ledighet redan igår igen. Så galet himla förbaskat jätteskönt måste jag erkänna. Även om det var easy peasy att jobba denna veckan. Livet snurrar på i sedvanlig ordning det vill säga fort och hit och dit. Våga möta livet med allt vad det innebär stort och smått. Tänk om jag skulle ta och bli samtalsterapeut coach eller vad det nu kan heta skriva den där boken som ligger och finns att göra något vettigt av.
Våga möta livet
Livet handlar så mycket om att våga orka kunna stå kvar i sig själv och vara sig själv sanna. Många gånger hör vi orden som säger att vi bör lyssna på magkänslan. Känns det rätt är det rätt och tvärtom men frågan är hur agerar man på den känslan. Jag kan lova att en dag hittar nog alla en väg ut där vi kan vara oss själva sanna. När våra själar och hjärtan får frid och kan andas fritt.
Visst svamlar jag men samtidigt säger jag nog något som är viktigt. Med en liten omskrivning men ändå samma budskap. Gör på riktigt det är viktigt. Viktigt för våra egna liv, hjärtan och själar.

Bubbel regn och strålande solsken
Vilken salig blandning vädret bjudit på i veckan. Mycket parkhäng har det blivit med eleverna då jag varit inne och jobbat denna veckan. För att inte tala om alla underbara samtal med dem. Barn är så kloka smarta och roliga om man bara vågar eller kan r nog mer rätt ord på deras nivå.



Bubbelkväll med Noemi
I tisdags efter jobbet blev det snabba puckar då jag åkte in till Söder och mötte upp Noemi. Vi hamnade på fantastiska Ship Martha och drack bubbel och snackade om livet. Märta eller Ship Martha är en helt magisk mötesplats eller en båt. Båten har helt klart blivit en ny favorit för mig.

Turkiet imorgon med han med stort P
Men som rubriken lyder imorgon bär det av mot den riktiga solen och värmen. Kanske kan låta lite fel men här hemma svajar vädret och jag vill ha sol och värme. Känslan av att vakna och veta med sig att det kommer bli en varm skön dag är mer än speciell.
Självklart var jag tvungen att fira in min andra semester med mys på balkongen innan väskan skulle börja packas.




Åh vad härligt med en utlandssemester. Vi var i väg i maj, och känns så konstigt att inte ha något inplanerat. Jättekonstigt. Jag vill på julresa till Paris, men min man kan inte gå så mycket, Däremot tittar vi på nyår i Paris. Hoppas. Ibland låter saker flummigt, men tror jag hänger med ändå.
Så härligt att du ska till Turkiet imorgon. Själv har jag inte varit där någon gång men min mamma har varit där en gång. Ja barn kan vara så kloka och roliga på samma gång. Hoppas du får en bra resa till turkiet och att din semester där blir bra.
Härligt att få packa väskan och dra. Jag var i Turkiet på 90-talet och gillade det. Äldste son åker dit i augusti. Ett prisvärt alternativ, särskilt på sommaren. Ha en fantastisk resa!
Vad härligt att ni ska åka till Turkiet! Hoppas ni får en fantastisk resa!
Hurra for oss 🙌🏼Semester ☀️😃. Fin text. Att våga leva. Att vara sig själv. Du pratar inte strunt. Det är ord som man behöver påminnas om ibland ❤️.
Mysigt häng med Nomi.
Härligt att åka utomlands. Njut! 🍹☀️😊
Ta hand om dig & va rädd om dig❣️🤗