Så det ska vara

Foto: Copyright 2025 All rights reserved

Hej

Så det ska vara sjunger Kent för mig just nu. Perfekt och oförstört eller något i den stilen i alla fall. Hela dagen har gått i ett och har känts riktigt bra men samtidigt med tusen saker som är röriga och skulle kunna ge vilken liten människa magsår direkt typ. Men men jag har lärt mig att det alltid finns något jäkla skav som skapar oro eller förvirring. Det är väl det som är livet eller inte. Vad tusan vet jag mer än att livet samtidigt är så himla bäst just nu.

Så det ska vara

Hör ni tidigt i morse när jag gick till jobbet såg jag att förskolan på ena kanten av skolbyggnaden fått en ny skylt. Säkert för de bytt ägare eller något i den stilen. Men det blev nog allt lite fel. Pinsamt eller någon dumhet? För det blev nog allt lite felstavat.

LÅNGBRO PARK förskola SÄGER VI VÄL???

Jag och mina ord fraser meningar

Tänkiga och bra ord på vägen samlar jag på mig och har nog alltid gjort. Idag såg jag ett kvitto med de få orden ”Hur nöjd är du?”  Tilda hur nöjd är du egentligen med min insats idag? Jag fick återigen hjälpa henne fixa håret. Något jag gärna gör men jag är inget proffs så lite klurigt tycker jag att det är. Men håret blev fint så jag trr nog hon blev både glad och nöjd.

 

Öppna aldrig en persons hjärta utan avsikt att fånga dem när de blir kära i dig.

 

 

 

6 reaktioner till “Så det ska vara

Lägg till din

  1. Ojdå, någon som hade en dålig dag på jobbet när han vände p till b…
    Sambon hjälpte alltid min dotter förr när hon färgade håret. Jag fick aldrig hjälpa henne. Hon tyckte han var snällare mot hennes hår än jag.
    Kram Kajsa

  2. Det där med hur saker och ting skrivs kan driva mig till vansinne. Haha Fick fundera ett tag innan jag insåg vad fsk egentligen hette.

    Älskar citatet du avslutar med! Så sant och fler borde tänka på hur de beter sig med människor de säger sig älska eller ha älskat.
    Kram

  3. Haha, den som satte upp skylten får nog göra om det… frågan är om det står fel på beställningen av skylten eller om den som gjort skylten knappat in fel bokstäver 😛

  4. Haha, den som satte upp skylten får nog göra om det… frågan är om det står fel på beställningen av skylten eller om den som gjort skylten knappat in fel bokstäver 😛

  5. Visa dagar går i ett. Livet ska va lite upp & ner. Anser jag. Tänk om livet bara skulle gå rakt. Tråkigt.

    Vad tokigt att eran skylt på skolan har blivit fel.
    Det är bra att du samlar på dig ord & ser ord. Fin fråga på ett Ica kvitto 🙂. Jag tror att Tindra blev mycket nöjd med hår frisyren du gjorde 🙂.

    Ta hand om dig och va rädd om dig❣️🤗

Kommentera

Upp ↑

Upptäck mer från KAMILLAS KAMERA -

Prenumerera nu för att fortsätta läsa och få tillgång till hela arkivet.

Fortsätt läsa