Foto: Copyright 2025 All rights reserved
Hej
Men oj men förlåt men sånt är livet när det snurrar på lite för bra. Sätta mig med datorn i knäet och berätta för mig själv om mitt lilla liv har inte legat på prio listan. Ställa mig upp och säga någonting Men just nu tänker jag säga något i alla fall så jag själv en vacker dag kan förstå vad det är som händer just nu. Det här är den här världen som är jag som är du som är vi.
Ställa mig upp och säga någonting
Jag måste kanske ställa mig upp och säga någonting men vad fasiken jag orkar inte just nu. Men bara för att så säger jag att detaljerna i mitt lilla liv är så klara just nu. Som om allt som sker är och alltid varit så självklart. Vilket inte kanske är sant men i den här världen det händer.
Svammel Fia på gång igen men det bästa av allt är att jag själv förstår vartenda ord som jag skriver. Och tur är väl del eller vad ska jag annars tänka. Hur som haver inte en ända bild tagen sedan i fredags. Verkligen inte likt mig men så blev det nu. Frågan är väl bara hur jag då ska försöka få till ett sansat inlägg.
Utan bilder blir det inte många ord om helgen utan jag får klura ihop något kring min onsdag då det senast finns bilder som kan tala om något.
Biomys och tysk ölkrog
I onsdag kväll hade jag en riktigt mysig kväll. Först blev det biomys i världens skönaste biostolar på Rigoletto. Skräckfilm Nosferatu är egentligen inte min grej men jag den var helt okej och inte alls så hemskt som jag hade föreställt mig.

Efter filmen hamnade vi på en helt oväntat ställe för oss båda en tysk öl krog i Vasastan vilket var och blev en himla mys pys onsdag.

Känsla av att ta helg
Känslan av att ta helg och veta att det känna på sig att den kommer bli en av mina bättre på bra bra länge var magiskt. Jag smålog hela vägen hem.
Helgen har varit toppen på alla sätt och vis. Men nu dags att ladda upp mig för en vecka som kommer vara intensivare de luxe men så jäkla bäst med allt kul som ska hända.




Den filmen har jag velat om att gå att se eller inte. Var ett bra tag sedan man var på bio. Måndag och långt till helgen igen..hade ju suttit fint med helgkänsla.
Kram Kajsa
Bio var det längesen jag var på. Tycker det är roligare med film där än hemma. Den här veckan har bestått av jobb, jobb och ännu mer jobb.
Va mysigt att gå på bio och sen en till krog efter. Härligt förstår att känslan känns bra när man tar sen helg 🙂
Tur att jag inte är enda som tiden bara rinner iväg för. Skulle gärna blogga oftare men hur hinner man med allt annat här i livet på samma gång?
Jag får ibland lite panik & undrar var tiden tar vägen! Som idag. Varit med på konferens med jobbet på fm. Gick hur fort som helst. Tyvärr. Men tyder på att det var trevligt med.
Mysigt att gå på bio. Men skräck på bio hoppar jag över. Jag såg Mufasa på bio senast & det var på jullovet.
Trevligt att ni hamna på ny pub för er. Så skönt ibland att gå någonstans & prata om filmen så man är kvar i filmen en stund till innan man går vidare.
Så härlig känsla att ha när man går hem fredag eftermiddag & veta att man har en väldigt trevlig helg framför sig. Det pirrar i hela kroppen 😊. Vad bra att helgen levde upp till dina känslor. Kul att ha saker att se fram i mot.
En stor kram från mig med! 🤗🌸
Vad kul med bio det är sällan jag kollar på skräckfilm på bio men kan va kul i bland härligt att du hade en trevlig dag 😊