Okej reality check

Foto: Copyright 2024 All rights reserved.

Hej

Okej reality check jag mår bra ljuset skiner in genom alla fönster och ännu en bra dag väntar på mig. Vi Nordbor måste helt klart vara törstigast och mest beroende av ljus av alla. Mer morgonljus kan hjälpa oss att må bättre under hela den mörka perioden, visar forskning. Ljuset kan motverka vintertrötthet och till och med minska risken för depression.

Okej reality check

Planen är att bege mig till gymmet om en stund och ta en fika med en kompis i eftermiddag. Ikväll blir det hemmakväll med pyjamasbrallorna på. En lördag helt i min smak med andra ord. Igår var jag på på Hornstulls bodega och drack lite vin med en stjärna i mitt liv. Vilket var jättemysigt och kul att få prata om allt och lite till.

Second hand plagg är kul. Jag har blivit lite smittad av dottern som är en mästare på att vintage. Så igår blev det min nya eller vintage nya för herrkavajen hade till och med lapparna kvar. Härligt när kavajen endast gick loss på 55 kr. Oversize de luxe kanske men kul var eller är kavajen i alla fall.

23/2 1987

En kompis hade en kul grej på insta igår. En bild så nära dagens datum när man var 16 år. Jag hade turen och hittade i mina gömmor en bild från dagens datum exakt. Lilla lilla Kamilla om du bara visste vad livet tagit dig med på. Funderar på om jag ens hade lyssnat eller trott på vad den feen hade berättat för mig där och då.

Hur som haver bilden är från kvällen då jag och min kompis Annelie skulle till Brunnen och jag blev upp över öronen kär i Peter. Han som några veckor senare blev bli första kille. Den visste jag inte dagen fotot togs men önskade såklart.

På tal om Brunnen så googlade jag nyss på dem och de finns fortfarande kvar och verkar köra lite samma koncept. Fast på min tid var åldern för att komma in 15 minns jag men jag växtre också upp i discotiderna.

4 reaktioner till “Okej reality check

Lägg till din

  1. Ha ha, inte lika lätt för oss med ”analoga” foton från när vi var 16 att hitta foton ett visst datum 🙂 Men kul grej!
    Här blir det kanske också myskläder till mello ikväll. Har planerat fotbad och kanske en ansiktsmask också, men vi får väl se om planen håller eller inte 🙂

Kommentera

Upp ↑

Upptäck mer från KAMILLAS KAMERA -

Prenumerera nu för att fortsätta läsa och få tillgång till hela arkivet.

Fortsätt läsa