Hej
Svintrött men ändå på tok för pigg för att krama kudden ännu. Så vad gör man då? Räkna får brukar ju funka si så där för mig i alla fall. Skriva eller säga något här på bloggen kanske inte heller är det bästa att göra mitt i natten men jag gör ett försök. Fredag lördag hej och ho dagarna bara rullar på i en rasande fart alltså. Är det fler än jag som inte hänger med riktigt?
Fredag lördag hej och ho
Igår var det den berömda Black friday. Dagen då det ska shoppas och säljas för stora stora pengar. Egentligen tycker jag att det är knasigt med sådana här handla jippon men visst gjorde även jag några fynd. Några julklappar och nya träningskläder till mig själv bland annat fick det bli.
Röda naglar
Igår förmiddag var jag återigen hos Rosa för att fixa naglarna. Jag hade en klar plan för hur jag ville ha dem. Men tro för den skull inte att jag höll den. Inte på något plan alls faktiskt. I sista stund när jag satt i stolen ändrade jag mig och körde på mörkröda naglar. De blev galet fina tycker jag . Skönt att jag valde en mörkröd färg som inte alls är julig någonstans.

Vi har fått vinter
Äntligen har vi fått vinter på riktigt. Idag fick jag med mig både stor och liten på en vinterpromenad längs Långsjön. Så vackert nu när snön är orörd och pudervit snart är den synen borta. Antingen för snön blivit smutsig eller för den smält bort.

Nu börjar ögonen gå i kors vilket betyder att det är dags att krama kudden även för mig.
♥♥♥


Ingen shopping för mig då jag jobbat hela helgen. Snygga naglar du fixade.. Här är det bara kallt, men ingen snö än.
Underbart med snön! Vi har bara fått några flingor sedan det blev kallt men hoppas på mer snart.
Det blev ingen shopping på black friday för min del 😊
Jag är såååå trött på alla mail och sms om Black Friday och Black week och nu Cyber Monday… Fattar att alla företag kämpar med försäljning nu när ekonomin är som den är, men det blir för mycket när samma företag skickar flera gånger per dag…
Snygga naglar! Sitter själv och försöker planera när jag ska göra nya nästa gång så att det blir bra strategiskt över jul och nyår 🙂
Du får alltid dom snyggaste naglarna. Passade på att beställa nästan alla julklapparna till barnen i fredags, många ställen hade 40 % rabatt. Men gäller ju att följa med priserna innan så att man inte blir lurad